Edukacyjny spacer po Kaszubach śladami Józefa Wybickiego
Data wydarzenia:
28/06/202226/07/202209/08/2022
ROK JÓZEFA WYBICKIEGO 2022
Zapraszamy na „Edukacyjny spacer po Kaszubach śladami Józefa Wybickiego” . Wszystkich chętnych, którzy chcieliby poznać miejsca związane z Józefem Wybickim autorem Mazurka Dąbrowskiego, prosimy o zapisy w wybranym terminie.
Jako organizator wydarzenia Fundacja Muzyka, Sztuka, Kultura zabierze Państwa na jednodniowe spotkanie i pokażę Państwu miejsca związane z twórcą Mazurka Dąbrowskiego.
Dąbrowskiego.
Spacer odbędzie się w trzech terminach: 28 czerwca, 26 lipca i 9 sierpnia. Wyjazd autokarem z Kościerzyny z przystanku PKS przy pomniku Józefa Wybickiego, ul. Mazurka Dąbrowskiego.
Obowiązują zapisy pod adresem mailowym:
biuro@fundacja-muzyka-sztuka-kultura.com
lub telefonicznie: 604 414 217, 603 110 444
Liczba miejsc ograniczona.
28 czerwca br. odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu,, Edukacyjny spacer po Kaszubach śladami Józefa Wybickiego”. Odwiedziliśmy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Dwór Wybickich w Sikorzynie. Wycieczka zakończona była koncertem kameralnym pieśni w wykonaniu Izabeli Kopeć -mezzosopran z towarzyszeniem pianisty Pawła Rydla. Koncert odbył się w sali Miodowej hotelu Stary Browar w Kościerzynie.
26 lipca odbył się kolejny spacer z cyklu Edukacyjny spacer śladami Józefa Wybickiego. W programie wycieczki uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią życia wybitnego działacza państwowego, prawnika i poety. Tłem tej niezwykłej lekcji historii były dwie posiadłości rodu Wybickich w Będominie i Sikorzynie. O stronę historyczną spotkania zadbał Kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Pan Przemysław Rey (także potomek znakomitego rodu poetów i mężów stanu).To spotkanie z historią uwrażliwiło uczestników nie tylko patriotycznie, ale pobudziło wyobraźnię związaną z rzeczywistością dnia codziennego czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego oraz czasów zaborów. Po wspólnym obiedzie „spacerowicze” mogli zasiąść do jeszcze jednej uczty, tym razem duchowej. Przed dużym gronem słuchaczy wystąpiła mezzosopranistka Izabela Kopeć wraz z pianistką Ewą Pelwecką. W programie goście usłyszeli pieśni wybitnych twórców, jak: Hahn, Debussy czy Piazzolla oraz utwory instrumentalne Chopina i Moniuszki. Dla słuchaczy atrakcją stało się wykonanie pieśni Ludomira Rogowskiego – polskiego kompozytora zmarłego na obczyźnie (w Chorwacji), którego ambasadorką i popularyzatorką jest Pani Izabela Kopeć. Po gorąco przyjętym koncercie przyszła kolej na gorącą kawę, którą słuchacze pochłaniali z wypiekami na twarzach i emocjami w pamięci.
A następna taka przechadzka…już wkrótce.